Az aioli mártás a marseille-i konyha fokhagymás majonéze, melyet 1774 körül készítettek el először. Bouillabaisse-hoz vagyis nyers és párolt zöldségekhez kínálják.
Hozzávalók: 7 gerezd fokhagyma, fél citrom leve, 2 tojássárgája, fél dl olívaolaj, só, bors.
Elkészítése: Kő- vagy kerámiamozsárban törjük pépesre a megtisztított fokhagymát. Ezt követően adjuk hozzá a tojás-sárgáját, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. Lassan csorgassuk bele az olajat is, mint mikor majonézt készítünk. Közben folyamatosan keverjük. Keverés közben 2×2 kávéskanál langyos vizet is adhatunk hozzá. Kóstoljuk meg és ízesítsük néhány csepp citromlével.
Az olívaolaj és a fokhagyma e keverékét eredetileg a rómaiak találták fel, de a katalánok is harcolnak az eredetéért. De végül is mellékes, kinek köszönhetjük az aiolit, tény, hogy a provence-i családi ünnepeken és nyári összejöveteleken nem hiányozhat az asztalról. A szárított tőkehal, a sült hal, a sokféle bárányhúsból készült fogás, a párolt zöldségek vagy a héjában főtt burgonya pompás kísérője. Továbbá a nyers vagy félpuhára főzött articsókát, cukkinit, karfiolt, sárgarépát, brokkolit is roppant zamatossá teszi ez a fejedelmi fokhagymás mártás.
A második változatban egy fej fokhagymát, 2,5-3 dl olívaolajat, sót és citromot használunk fel, a fokhagymát gerezdekre szedjük, megtisztítjuk, apróra vágjuk majd összezúzzuk. Állandó keverés mellett adjuk hozzá az olajat majd a végén ízesítjük.
A pistul egy provanszál bazsalikommártás, mely az olasz pestohoz hasonlít, de fenyőmag és néha sajt nélkül készül. Az olívaolajhoz bazsalikomot, fokhagymát és reszelt sajtot adnak, majd halhoz vagy bárányhoz kínálják. Híres a provence-i pistou leves is.
8 gerezd fokhagyma
5 dl tej
4 dl főzőtejszín
8-9 dl víz
4 dkg vaj
4 dkg finomliszt
2 db tojás
1 ek almaecet (vagy borecet)
1 teáskanál ételízesítő (púpozott)
1 kk fekete vagy fehér bors (őrölt)
1 kk szerecsendió (őrölt)
0.5 teáskanál cukor, esetleg más édesítőszer
ízlés szerint só
2 szelet kenyér
0,4 kg sajt
A tejet, a főzőtejszínt és a vizet feltesszük főni, beleszórjuk az ételízesítőt. A megtisztított fokhagymát összezúzzuk, és beletesszük a levesbe, majd mehet bele a bors, a szerecsendió és a cukor is. Ízlés szerint megsózzuk. A vajat megolvasztjuk, összekeverjük a liszttel, és belekeverjük a levesbe, vigyázva, hogy ne maradjon csomós. A tojásokat szétválasztjuk. Amikor a leves már forr, folyamatos kevergetés közben belecsurgatjuk a tojások fehérjét. Forralunk egyet rajta, majd a tojások sárgáját kikeverjük az almaecettel, és a tűzről félrehúzott levesbe keverjük. Pirított kenyérkockával forrón tálaljuk, ízlés szerint akár sajtot is reszelhetünk a tetejére.
Hozzávalók:
1 kg sertéshús (Mostanában pulykából is elkészitik)
2 evőkanál zsiradék
4-6 gerezd fokhagyma
2 fej közepes hagyma
Ízlés szerint só, bors, petrezselyemzöld, majoranna
2 kg kockára vágott krumpli
Sütéshez olaj
Elkészítés:
Zsiradékon a hagymát megdinszteljük, majd hozzáadjuk a kockára vágott húst. Befűszerezzük és puhává pároljuk. Jómagam (néha) egy két gerezd erőspaprikát is teszek hozzá. Eközben kisütjük a burgonyát. A végén hozzá keverjüka kisült krumplihoz, a fokhagymás fűszeres húst.
Jó étvágyat!
Kapszulánként 15 mg allicin-tartalommal az immunerősítésért, a normál koleszterinszint fenntartásáért, az egészséges májműködésért és az erek állapotának megőrzéséért.
Kivonata előnyösen befolyásolja a vérlipid (vérzsír), az összkoleszterin és az LDL-koleszterin, valamint triglicerid szintet,
Magyar fokhagymából, speciális technológiával készített fokhagyma. Fogyasztható önmagában, valamint hozzáadható ételekhez is.
A fokhagyma, a galagonya és a fagyöngy erősíthetik a szív összehúzódásait, normalizálhatják a vérnyomást és kedvezően befolyásolhatják a magas pulzusszámot.
A fokhagyma vérnyomáscsökkentő, baktérium-, vírus- és gombaölő hatású, elősegítheti az emésztést és a máj működését.